3 nástrahy, které znepříjemní koupi pozemku. Vyhni se jim rkokno.cz

3 nástrahy, které znepříjemní koupi pozemku. Vyhni se jim

02.03. 2021

Není všechno zlato, co se třpytí. I zdánlivě dokonalý pozemek se může stát noční můrou. Dali jsme s kolegy z realitní kanceláře OKNO NEMOVITOSTÍ hlavy dohromady a sepsali nejčastější nástrahy, které není radno podcenit.

Můžu vůbec stavět? Územní plán je král

O územním plánu určitě neslyšíš poprvé. Jenže, kde ho najdeš a co na něm přesně hledat?

Kde územní plán najdeš?

Územní plán je dostupný na stránkách obce nebo nadřízeného stavebního úřadu. Vždy jako mapa s detailními popiskami. Pozemek musí být v územním plánu vyznačen.

Co tam hledat?

Pokud má pozemek status “rezerva”, máš problém. Na pozemku nemůžeš stavět, jak se ti zlíbí. Než nosit švestky na úřad, to nám radši zavolej.

Katastr nemovitostí vs. územní plán

Že je v katastru nemovitostí něco napsáno ještě neznamená, že pozemek nemůžeš využít jinak.

I orná půda může být stavební pozemek. Územní plán rozhoduje.


Co můžu postavit? Odpověď najdeš na stavebním úřadě

Nespoléhej se na to, co ti řekne prodávající, sousedi nebo Franta v hospodě. Rovnou se optej na příslušném stavebním úřadě. Mělo by tě zajímat, jaká jsou na stavbu omezení. Může to být např.:

  • výška a vzhled stavby,
  • procentuální zastavitelnost parcely
  • nebo oplocení. 

TIP: Až budeš počítat, kolik pozemku smíš zastavět, nezapomeň, že do koncového čísla se počítá i terasa, parkovací stání či zpevněné plochy.

POZOR: Ke stavbám se vždy musí vyjádřit také odbory územního plánování. Vyzbroj se trpělivostí, např. v Brně trvá zpracování žádosti více než 6 měsíců.

Na stavební úřad zajdi osobně a buď milá/ý. Slušné chování je klíč, jak dosáhnout svého.

Zkontroluj přístupovou komunikaci a napojení na sítě

Přístupová cesta

Pokud je přístupová cesta zapsána jako komunikace, je napůl vyhráno. Teď už si jen ohlídat šířku cesty, aby splňovala normy. Nejčastěji to je 6 metrů. Pokud komunikace předpisy nesplňuje, zkus požádat o výjimku. 

TIP: Problém se dá obejít vybudováním tzv. obratiště (tj. plocha na konci komunikace, kde se vozidla mohou otáčet). 

Napojení na sítě

Elektřina je většinou bez problému, u plynu a kanalizace pozor. Plyn se často nedá napojit, pokud je v potrubích veden vysokotlaký plyn – dálkový rozvod. Nespoléhej se na územní plán. Pod označením “klasický plynový rozvod” se dá skrýt cokoli. 

Ne ve všech obcích je vybudována veřejná splašková kanalizace – někde je nutné to řešit vlastní čističkou odpadních vod. Tam, kde obecní kanalizace je, nemusí vždy napojení povolit. Nejdřív prověř kapacitu lokální čističky a zkontroluj, že je přípojka napojená kolmo a není dál než 50 metrů. Pokud je vzdálenost od hlavního řádu větší, nejprve se musí prodloužit hlavní řád, a teprve potom přípojka. To se prodraží. 

POZOR: Jestli už nechal soused hlavní řád prodloužit, vsadíme boty, že bude chtít poplatek za připojení. Právně je to nesmysl, ale chodit se sousedem místo na pivo k soudu? Ověř si situaci. 

Než vložíš životní úspory do nákupu pozemku, ujisti se, co kupuješ. Sen o vlastním bydlení je na dosah. A neboj se nám zavolat, rádi ti poradíme, tým OKNO NEMOVITOSTÍ.Recenze na google firmy
4,8
72 recenzí
4,9
148 recenzí
4,9
83 recenzí