Chcete koupit investiční byt? rkokno.cz

Chcete koupit investiční byt?

26.08. 2022 Ing. Jan Sedlák a Mgr. Karolína Šafářová

Přemýšlíte kam investovat peníze, aby je inflace zasáhla co nejméně? Teď je ideální příležitost uložit svoje peníze do nemovitostí, a to nejlépe ve městech, kde jsou velké firmy nebo v nich sídlí univerzity. V těchto lokalitách nebudete mít nouzi o kvalitní nájemníky. Nemovitosti totiž generují dva druhy zhodnocení - první díky nájmu a druhé díky délce času, po který nemovitost vlastníte.

V Jihomoravském kraji je v současné době k pronájmu k dispozici pouze 550 bytů. Rychlost obsazení volného bytu novým nájemcem je ve městech aktuálně cca 14 dní, což je pro majitele skvělá zpráva. Díky zvyšujícím se úrokům u hypotečních úvěrů je o pronájem nemovitostí stále větší zájem. 

V jakých městech se tedy vyplatí investovat? Připravili jsme pro vás přehlednou tabulku cen nemovitostí sedmi moravských měst, ve kterých působíme. Jako příklad jsme vybrali nejčastější typ nemovitosti: byt 2+1 o velikosti 55 m2 ve standardu. Spočítali jsme průměrnou prodejní cenu za metr čtvereční, průměrnou cenu nájmů za metr čtvereční na měsíc a díky tomu jsme spočítali pořizovací cenu i výnosnost takového bytu.

Byt 2+1 (nejčastější velikost 55 m2)


Roční výnos uvedený v procentech jsme počítali pomocí výpočtu YIELD. Jedná se o procentuální vyjádření ročního výnosu z pořizovací ceny, kdy se hrubý roční výnos vydělí kupní cenou nemovitosti. 

Příklad:

Roční nájem = 14 025 Kč x 12 = 168 300 Kč

Kupní cena = 5 500 000 Kč

Výpočet (168 300/5 500 000)*100 = 3,06%

Zkušenější investoři pracují také s výpočtem ROI (return on investment), do kterého se započítává náklad pořizovací ceny investice (např. výmalba, rekonstrukce, pořízení vybavení atd.) 

Budeme-li se dívat čistě na výnosnost nemovitosti, vychází nám nejlépe město Prostějov. To je atraktivní nejen svojí polohou, ale také vysokou mírou zaměstnanosti. 

Z pohledu nákupu nemovitosti nemusí být vždy rozhodující čísla, ale i Vaše osobní plány do budoucna - kde a kdy budete chtít s pořízeným bytem aktivně pracovat (užívat pro vlastní potřebu).

Na trhu se můžeme setkat s větším množstvím investorů. Jedna skupina se specializuje čistě na nákup nemovitostí, a proto pro ni není rozhodující lokalita, ale čistý výnos. Je tedy pro ni zcela běžné, že investiční nemovitost pořídí i na druhém konci republiky. Řadíte-li se mezi druhou početnější skupinu investorů a uvažujete o koupi prvního investičního bytu, nesoustřeďte se jen na výnosnost nemovitosti, ale také na Vaši časovou vytíženost spojenou se správou nemovitosti a nájemníky. Teď už jen zbývá si ujasnit, jaká cesta je pro vás ta správná.

Stále si nejste jisti do jaké nemovitosti investovat? Ozvěte se nám a my vám na nezávazné schůzce rádi poradíme. 


Recenze na google firmy
4,8
72 recenzí
4,9
148 recenzí
4,9
83 recenzí