Rozhovor s makléřem roku 2023 rkokno.cz

Rozhovor s makléřem roku 2023

20.01. 2023 Ing. Tomáš Sedlák

Ing. Tomáš Sedlák působí na brněnské pobočce a pracuje tu již více než 10 let. Navíc druhý rok po sobě obhájil ocenění makléře roku. Zeptali jsme se ho, jak by zhodnotil minulý rok, co nás bude čekat letos a co by poradil lidem, kteří chtějí prodat nemovitost.

Tomáši, jak by ses nám představil? 

Představil bych se jako otec dvou krásných a zdravých dětí, manžel milující manželky, poctivý a pracovitý člověk, vesničan (i přesto, že jsem se narodil v Brně) a také nadšený futsalista. 

Jak bys zhodnotil loňský rok v realitách?

Nesmírně zajímavý. Počátek roku se nesl v duchu dvou let předchozích, kdy docházelo k dramatickému růstu cen. Ale my jsme už v prvních měsících roku 2022 viděli významné změny. Na základě ochlazování poptávky jsme predikovali obrat na trhu. Jako kancelář jsme se na to dokázali velmi rychle připravit. Sledovat tyto změny přímo z první linie bylo velmi poučné. V realitách jsem nastoupil v roce 2012, od té doby víceméně ceny stále jenom rostly. V tomto to bylo tedy i pro mě nové. Zvládli jsme to však velmi dobře.

Byl pro tebe snazší rok 2021 nebo 2022? 

Pro mě to asi vzájemně není porovnatelné. Každý rok s sebou nese různé překážky a výzvy. Někdy má člověk pocit, že to jde samo. Jindy se v tom plácá, a i přesto je pak třeba výsledek lepší. Výsledků jsem v obou letech (2021, 2022) dosáhl podobných. Pro mě to byly obchodně určitě doposud nejlepší roky v realitách. Příliš se však na to nevážu. Jsem zvyklý pracovat tak, jak nejlépe umím a věřím, že dobrý výsledek se následně dostaví.

Co bys poradil lidem, kteří letos chtějí prodávat nemovitost?

Pokud někdo zvažuje prodej nemovitosti, tak by neměl ani chvíli váhat. Nevíme přesně, co nám trh v tomto roce přinese, ale lze spíše předpokládat další pozvolný pokles cen. Faktorů ovlivňujících ceny nemovitostí je spousta a u většiny z nich stále převládá trend napovídající k dalšímu poklesu. Bude to velmi zajímavé sledovat. Ale zatím platí, že kdo dřív prodá, ten získá vyšší prodejní cenu.

Kdo v současné době nejčastěji kupuje nemovitosti? 

Spíše můžeme říct, kdo se nám z trhu víceméně vytratil. To byli ti kupující, kteří pojímali nákup nemovitosti jako čistě investiční aktivum. Není se čemu divit, aktuálně to není tak zajímavý nástroj k investicím. Jinak máme složení našich klientů vlastně velmi konzistentní již řadu let – většinou jsou to lidé řešící nákupem svou aktuální bytovou situaci (stěhuji se do většího/menšího, do bytu, do domu, chtějí stavět a kupují pozemek). Tím, že se z drtivé většiny orientujeme na rezidenční bydlení, tak řešíme běžné potřeby tohoto sektoru.

Jak si myslíš, že se bude vyvíjet realitní trh v roce 2023?

Jak jsem psal již výše, tak ohledně vývoje cen na trhu je to jasné. Jinak v roce 2023 bude určitě sílit potřeba zastoupení realitní kanceláří ze strany prodávajících. Nikdy také nevíme, jaký vnější faktor trh ovlivní. Já říkám vždy, v realitách se prostě nikdy nenudíme, pořád je něco nového, neustále musíme být ve střehu, neustále nás čekají nové výzvy. Zvládneme tak jako jsme zvládli ty dosavadní. 

Co je nejdůležitější při spolupráci klienta a realitní kanceláře? 

Důvěra. Těžko se získává, lehce se ztrácí. Ale tak jako v každém jiném typu vztahu i v tomto ryze obchodním je důvěra zcela zásadní. Klientovi jsme schopni vždy velmi přesně poradit, ale jelikož si na začátku spíše vzájemnou důvěru budujeme, tak ne vždy naše rady dokáže hned na začátku akceptovat. Ale v tom je to krásné.

 

 


Recenze na google firmy
4,8
72 recenzí
4,9
148 recenzí
4,9
83 recenzí