Rozhovor s makléřem roku Tomášem Sedlákem rkokno.cz

Jaký byl rok 2021 pro našeho nejlepšího makléře

28.02. 2022 Ing. Tomáš Sedlák, Mgr. Karolína Šafářová


Přečtěte si rozhovor s nejlepším makléřem za rok 2021 Ing. Tomášem Sedlákem z brněnské pobočky.

Jak dlouho děláš práci makléře a kdo tě k tomu přivedl? 

Práci makléře dělám od roku 2012, letos to tedy bude už 10 let. K této práci mě přivedl můj bratr, který tou dobou už v OKNO NEMOVITOSTÍ působil. V naší rodině máme velmi úzké vztahy, tak mě v práci doporučil a já to rád přijal. Vlastně doposud se stále snažím být jeho pravou rukou.

Co tě na této práci baví?

Je to ta každodenní variabilita, neustálá ostražitost, prohlubování znalostí z oblasti realit a jím přidružených. Hlavně mě baví potkávání spousty zajímavých lidí z různých odvětví, se kterými mám možnost denně komunikovat a dále tak rozšiřovat svoje obzory.

Kdybys měl vystihnout 3 nejdůležitější vlastnosti makléře, které by to byly?

To je velmi obtížná otázka. Spíše by to měli popsat naši klienti. Já osobně bych řekl, že je to jednoznačně empatie, pozitivní přístup a také musí naši klienti vždy vědět, že mají za sebou velmi silného obchodního partnera.

Říkal jsi, že realitního makléře děláš již 10 let. Jak se tvoje pracovní náplň vyvíjela? Co děláš jinak? 

Moje práce se za tu dobu vyvinula enormně. Jak se říká, odpracoval jsem si to od píkyod pronájmů bytů, nebo i jenom pokojů v bytech (ano i to bylo dříve běžné), přes standardní prodeje až po přípravu a realizaci velkých projektů, na kterých spolupracujeme s majiteli nemovitostí řadu měsíců nebo let. Zároveň se aktivně podílím na školení mých kolegů, snažím se jim předávat zkušenosti, jak to jenom jde. Sám jsem se díky tomu na začátku rychle posouval, učil se od těch zkušenějších, takže vím, jak přínosné to může být pro ostatní. Co dělám jinak? Já vlastně trošku doufám, že nic. Vždy jsem měl velký respekt ke všem našim klientům a kolegům, rád bych si ho zachoval i nadále.

Je nějaká nemovitost z roku 2021, která ti utkvěla v paměti? Proč?

Jedna nemovitost určitě ano. Absolvoval jsem tam 77 prohlídek během dvou měsíců. Až zájemce z této 77. prohlídky si nemovitost pořídil. To bylo opravdu náročné. Dát do každé schůzky s novým zájemcem energii, kterou máte u první prohlídky. Bylo to někdy velmi obtížné, ale podařilo se. 

Co bys poradil lidem, kteří prodávají či kupují nemovitost?

Hlavně aby se poradili s odborníkem. Často žasnu nad tím, že pokud jde člověk do autobazaru, tak si s sebou vezme dva mechaniky a právníka, aby si pořídil auto v řádu několika desítek nebo stovek tisíc korun. Když se ale rozhodne řešit prodej nebo nákup vlastní nemovitosti, tak spoléhá jenom na svůj úsudek. V dnešní rychlé době, kdy je tlak na výraznou profilaci do konkrétních oblastí a odvětví, není možné rozumět všemu a všechno dokázat sám. Tak to prostě nyní nefunguje.

Jak si myslíš, že se bude vyvíjet realitní trh v roce 2022?

Čeká nás více nových věcí. Jako obchodník už několik posledních týdnů sleduji výrazný pokles poptávky. Je to dáno několika faktory – ceny jsou vysoko, úrokové sazby bank letí nahoru, zdražuje se práce i materiály ve stavebnictví. Někteří investoři už začali vyčkávat, jak se trh bude vyvíjet dále. Budou to nové výzvy, na druhou stranu nákup nemovitosti má z dlouhodobého hlediska vždy význam. Na výzvy, které přináší rok 2022 se těším a řekl bych, že jsme na ně v OKNO NEMOVITOSTÍ skvěle připraveni.
Recenze na google firmy
4,8
72 recenzí
4,9
148 recenzí
4,9
83 recenzí